slide


Proces Recyklingu w Prohaccp


Projekt recyklingu jest w naszej firmie tematem rozwojowym. Wiemy jak dużego zaangażowania potrzeba po obu stronach do realizacji tego przedsięwzięcia

Wykrywalne długopisy, markery i inne wykrywalne artykuły biurowe oraz wykrywalne akcesoria produkcyjne


W przypadku artykułów biurowych zawierają one metalowy wkład co powoduje konieczność rozłożenia produktu na części. Ponadto produkty te są wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego z domieszką metalu tak, aby w przypadku wpadnięcia do produktu zostały wykryte przez wykrywacz metalu. Taki skład tworzywa zwiększa bezpieczeństwo żywności, ale też uniemożliwia recykling produktu. W takiej sytuacji ten plastik trafia na wysypisko lub do spalarni jako paliwo RDF i powoduje dodatkową emisje CO2. My jako producent dokładnie znamy nasze produkty - opracowaliśmy efektywny proces rozkładania ich na poszczególne surowce. Ponadto znając skład tworzywa i zbierając zużyte produkty od wielu Klientów możemy uzyskać w recyclingu jednorodne w pełni wartościowe tworzywo. Z takiego tworzywa możemy wyprodukować ponownie produkty wykrywalne z zastrzeżeniem, że mogą to być produkty nieprzeznaczone do kontaktu z żywnością. Zakładamy że po osiągnięciu odpowiedniej ilości tworzywa w obiegu zamkniętym będziemy mogli wykonać dodatkowe testy migracji i dzięki temu takie tworzywo także uzyska dopuszczenie do kontaktu z żywnością.

Akcesoria do sprzątania i produkcji (szczotki, szufelki, skrobaczki, dzbanki itd)


Są tego wszelkiego rodzaju akcesoria wykonane z tworzyw sztucznych dopuszczonych do kontaktu z żywnością przeznaczone do utrzymania higieny w zakładzie. Z punktu widzenia środowiskowego podstawowy problem stanowią szczotki, które w miarę używania tracą swoje właściwości i muszą być wymienione na nowe. Zużyte szczotki z kolei trudno recyklować, gdyż wykonane są z 2 rodzajów plastiku (korpus z PP i włosie z PBT) których nie można recyklować w jednym procesie. Niestety nie możemy zaprojektować szczotek tak aby włosie i korpus były z tego samego tworzywa gdyż znacząco skróciło by to żywotność szczotki. W takiej sytuacji zużyta szczotka podobnie jak produkty wykrywalne trafia na wysypisko lub do spalarni jako paliwo RDF.

W odpowiedzi na powyższy problem zaprojektowaliśmy proces rozdzielania włosia od szczotek i dzięki temu możemy tworzywo odzyskane z korpusów szczotek zawrócić do wykonania nowych korpusów, a tworzywo z włosia zawrócić do wykonania nowego włosia. Podobnie też jak w przypadku produktów wykrywalnych chwilowym problemem pozostaje dopuszczenie recyklowanych szczotek do kontaktu z żywnością, jednak zakładamy że te szczotki mogą być używane w obszarach nie mających kontaktu z żywnością (magazyn, administracja) lub poza przemysłem spożywczym.

detectable rubber

Drobne wyposażenie ze stali nierdzewnej


Zakładam, że o recycling tych produktów nie musimy się martwić ;-).
Po pierwsze nie zużywają się, a jeżeli nawet zostaną uszkodzone to złom stali nierdzewnej jest surowcem, za który wiele firm chętnie zapłaci.


Produkty wykrywalne testowane na wykrywaczach firmy LOMA loma logo