slide

Nasz wkład w bezpieczeństwo żywności

Produkty wykrywalne na wykrywaczu metali i X-rayJednym z ryzyk dla bezpieczeństwa żywności identyfikowanych przez system HACCP jest ryzyko zanieczyszczenia ciałem obcym.
W celu minimalizacji tego ryzyka coraz więcej firm inwestuje w urządzenia wykrywające ciała obce takie jak detektory metali lub wykrywacze roengenowskie.
Urządzenia te dobrze sobie radzą z wykrywaniem metali (detektory metali) lub zanieczyszczeń o dużej gęstości (roentgen), lecz na obszarach produkcyjny znajdują się także inne materiały które mogą stanowić źródło zanieczyszczenia a ich wykrycie nie jest możliwe ani na wykrywaczu metali ani na roentgenie.
W odpowiedzi na to zagrożenie powstały wersje wykrywalne tych materiałów przeznaczone do używania na terenie produkcji żywności. Wykrywalnośc tych materiałów jest osiągana poprzez używanie specjalnych wykrywalnych tworzyw lub poprzez dodawanie do przedmiotu części metalowych lub aluminiowych.

Kolor niebieskiKolejnym rozwiązaniem na wykrycie potencjalnego zanieczyszczenia jest używanie koloru kontrastującego do kolorów żywności. Jako że kolor niebieski w zasadzie nie występuje w żywności to właśnie w tym kolorze najczęściej wykonuje się narzędzia, opakowania i inne przedmioty używane na obszarze produkcji żywności. Dzięki temu w przypadku wpadnięcia całego przemiotu lube jego części do żywności możliwa jest detekcja wizualna.

Kodowanie KoloramiPomimo że kolor niebieski jest najpopularniejszym kolorem dla przemysłu spożywczego to czasami konieczne jest zastosowanie kodowania kolorami w celu rozróżnienia przedmiotów przypisanych do różnych funkcji, działów czy produktów.
Dzięki kodowaniu kolorami możliwe jest zidentyfikowanie do którego działu należy dany przedmiot (np. kontrola jakości używa czerwonych długopisów), podział narzędzi do sprzątania na czyszczone powierzchnie (np. czarne szczotki używane do podłogi, a niebieskie do linii produkcyjnej) czy też przypisanie kolorów do surowców i składników które nie mogą być zmieszane z innymi aby uniknąć zakażenia krzyżowego (np. specjalny kolor przypisany do sprzętu mającego kontakt z alergenami)

Personalizacja wyposażeniaO ile kodowanie kolorami pozwala na pewien stopień personalizacji to jest ona ograniczona do liczby rozróżnialnych kolorów. Często jednak aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo żywności zasadne jest przypisanie narzędzi do mniejszych grup pracowników czy wręcz do pojedynczych pracowników.
Może to zostać osiągnięte poprzez grawer lub nadruk indywidualnych numerów bądź nazw na narzędziach i akcesoriach. Łącząc taką personalizację z prowadzeniem rejestru w którym zapisane jest kto używa konkretnego numeru narzędzia można osiągnąć efekt w którym pracownik będzie szczególnie pilnował aby nie zgubić narzędzia co dodatkowo minimalizuje ryzyko ciała obcego w produkowanej żywności.

Tablice cieni i 5sKolejnym rozwiązaniem minimalizacji ryzyka ciała obcego jest utrzymywanie obszaru produkcji w sposób zorganizowany, czysty i higieniczny. Znakomitym narzędziem do takiej organizacji są tablice cieni używane w ramach systemu 5s, które w sposób jednoznaczny wskazują miejsce przechowywania każdego narzędzia. Rozwiązanie to pozwala na natychmiastowe stwierdzenie czy wszystkie narzędzia są na swoim miejscu a skoro są na swoim miejscu to mamy pewność że nie ma ich w produkowanym żywności. Ponadto kolejną korzyścią z tablic cieni jest eliminacja zbędnego czasu na poszukiwanie potrzebnych narzędzi.

Komiksy o bezpieczeństwie żywnościBezpieczeństwo żywności jest bardzo poważną kwestią i powinno być poważnie traktowane przez wszystkich, od pracownika stojącego przy linii produkcyjnej po samego prezesa. Mimo że jest to poważna sprawa nie znaczy to że nie można o niej mówić z delikatnym przymrużeniem oka. Co więcej jeżeli będziemy mówić o bezpieczeństwie żywności w zabawny i przystępny sposób zwiększamy szanse na dotarcie do osób które niechętnie czytają i przyswajają oficjalne procedury. Dlatego też od kilku lat próbujemy mówić o bezpieczeństwie żywności poprzez zabawne komiksy.

BRC i inne systemy bezpieczeństwa żywnościJako że BRC jest jednym z nabardziej szczegółowych systemów bezpieczeństwa żywności (nie licząc bardzo szczegółowych procedur największych firm) zdecydowaliśmy podjąć próby połączenia naszych produktów z wymogami BRC których dotyczą.Produkty wykrywalne testowane na wykrywaczach firmy LOMA loma logo